• Palvelut
  • Hakemisto
  • A
  • B
  • E
  • F
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • R
  • S
  • T
  • U
  • V
  • Y
  • Ä
Päätöksenteko
Esittelijät

Henkilöiden yhteystiedot löytyvät puhelintietojen hakupalvelusta.
Kirjoita nimi-hakukenttään "Sukunimi Etunimi".     Siirry hakupalveluun  

Toimielin 1.1.2014 alkaen Esittelijä Sihteeri
Kaupunginvaltuusto kaupunginhallitus Kaisa Laitinen
tekninen: Marja Marjetta 
Kaupunginhallitus Esko Lotvonen
Matti Ansala
Martti Anttila
Kaisa Laitinen
tekninen: Marja Marjetta
Elinkeinojaosto
Esko Lotvonen
Martti Anttila
Erkki Kautto,            
tekninen: Marjo Törmänen
Tarkastuslautakunta  Jari Kotimäki Kaisa Kinnunen
Keskusvaalilautakunta  puheenjohtaja Ville Vitikka
Nuorisovaltuusto nuorisohallitus Raija Mäki-Maunus
Nuorisohallitus            Sari Laakkonen Raija Mäki-Maunus
Perusturvalautakunta                Markus Hemmilä  Eeva Marttala
Perusturvalautakunnan jaosto Markus Hemmilä  Eeva Marttala
Koulutuslautakunta Leila Alaraudanjoki Soili Kaihua
Vapaa-ajanlautakunta Leila Alaraudanjoki Soili Kaihua
Alakemijoen aluelautakunta Sirpa Salminen Marjo Hettula
Alaounasjoen aluelautakunta Sirpa Salminen Marjo Hettula 
Ranuantien aluelautakunta  Sirpa Salminen  Marjo Hettula 
Sodankyläntien alulautakunta Sirpa Salminen  Marjo Hettula 
Yläounasjoen aluelautakunta Sirpa Salminen  Marju Hettula 
Yläkemijoen aluelautakunta Sirpa Salminen  Meeri Vaarala 
Tekninen lautakunta Olli Peuraniemi  Airi Mattanen
     Jätehuoltojaosto Olli Peuraniemi Airi Mattanen 
     Tiejaosto Sakari Manninen Heikki Maukonen
Ympäristölautakunta Erkki Lehtoniemi Maarit Tervo, Marita Kuoksa
Palvelujohtokunta
  - sosiaali- ja terveyspalvelut

Pertti Hemminki
 
Eila Ylisuutari, vara: Seija Arkimo          
  - sivistyspalvelut Antti Lassila  
  - tekniset palvelut Jouko Törmänen  
Liikelaitosten johtokunta
     - Tilaliikelaitos
     - Napapiirin Vesi
     - Työterveysliikelaitos
Martti Anttila Irja Hast,  vara: Petteri Heikki 

 
Kaupunginhallitus 25.11.2013 § 460; 25.8.2014 § 350