Oheisohjelma

PERJANTAI 26.5. 


Sampokeskus 
12.00 – 18.00 pop up nuorisotila Nuoppari. Tila on esteetön.


Kansalaistori

Open stage -tanssiesityksiä 
12.00 De DansElle: Club of the broken hearted woman, Seinäjoki 
12.15
12.30 Hot Cakes: Vassijaure, Rovaniemi 
12.45
13.00 Oulu opiston taidekoulu, showdancers yli 13-vuotiaat: Sotalapset, Oulu 
13.15 Tanssistudio Point EK-junnut: REM, Kaarina 
13.30 Katso: Aamun valkeus, Oulu 
13.45
14.00 Giehtaruohttasa nieiddat: Ealaskas dovddut, Enontekiö/Karesuvanto 
14.15 Tanssistudio Dance Art STVRDUST: two types, Hyvinkää/Riihimäki 
14.30  
14.40
15.00 Apinalauma: Selkä seinää vasten, Rusko 
15.15 Loviisan Tanssiopisto: Thoughts, Loviisa 
15.30 Hurja Piruetti: Koski, Raasepori 
15.45
16.00
16.15
16.30 MyDance, jazztanssi: Rannalla, Kuhmo 
16.45 ODA, solisti: 3th Shade Variation baletista La Bayadere, Oulu 
17.00 Function streetdance crew: Function, Raasepori 
17.15 Tanssikoulu IV, Revontuli-opisto: Selkään puukottajat, Sodankylä 
17.30 Porvoon Tanssiopisto: Romanssi 
17.45 Hot Cakes, Rovaniemi 
Tapahtumapaikka on esteetön.
 

Avajaiskulkue Lordin aukio - Rovakatu – Kaupungintalo 
18.00 – 19.00 

Avajaisdisco 

Pe 26.5. klo: 20.30-22.00
Juken Disco nuorisokeskus Mondella avajaisten jälkeen. Tapahtumapaikka on esteetön.

LAUANTAI 27.5. 


Sampokeskus 
10.00 – 18.00 pop up nuorisotila Nuoppari. Tila on esteetön.

Lordin aukio 
Lapin Kansan avoimet ovet 
10.55  Urheiluopiston tanssinopiskelijat / katutanssi 
11.55 Hot Cakes: show dance, ROvaniemi 
12.55

Tapahtumapaikka on esteetön.

Open stage -tanssiesityksiä 
14.00 Starline Dance school: cheertanssi, Rovaniemi 
14.15 Helsingin tanssiopiston Workshop-ryhmä: Pandora’s box, Helsinki 
14.30 Balettikoulu Hannele Suomalainen, baletin erikoiskoulutusryhmä 2: Metsänhengettäret, Tampere 
14.45
15.00 Daebak Sagon, Murmansk
15.15 Hot Cakes: disco dance, Rovaniemi 
15.30 ChicatZillas: Night at the Museum, Espoo 
15.45 Aanaar BGirls: Magic, Inari 
16.00 Lapin Tanssiopisto: Hula hula, Rumbita & periodi, Rovaniemi 
16.15 Minimidancers: Pienten kananpoikien tanssi, Parainen 
16.30 Hämeenlinnan Tanssi- ja Liikuntakeskus: Geometriania, Hämeenlinna 
16.45 Lappeenrannan tanssiopisto: Myrskyluodon Maija, Lappeenranta 
17.00 Tendency Kto: Juhlat, kohtaus 3, Kerava 
17.15 Artimals, Dance Actions: Heilakka, Tampere 
17.30 Porvoon tanssiopisto: Flickan, Porvoo 
17.45 Block Crew (Break edistyneet + Street 5): Oravanpyörillä, Mikkeli

Tapahtumapaikka on esteetön.


20.00 – 22.00 ilmaiskonsertti Isac Elliot, The Youths 


Ikke3.jpg

13654331_1156262521061019_3617245839011562449_n (1).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tapahtumapaikka on esteetön.

 

Kaupungintalo, Kansalaistori 

Moves Kulttuurimarkkinat.jpg

 10.00 – 18.00 Kulttuurimarkkinat  Open stage –esityksiä 

10.00 Roosa Heiska: Baletista giselle 1näytös, pas de deuxs tytön variaatio, Riihimäki 
10.10 Mattien ja Maijojen Juniorit: Hauho - polkka, Hollola 
10.20 Starline Cheer and Dance School: Pole Kids, Rovaniemi 
10.30 Cross Move Company ek lapset: Oho?! Oulu 
10.40 POWWW!: Hoida hommas, se on kasvuu! Pyhtää 
10.50 Kuopion konservatorio: Ryhmävalinta, Kuopio 
11.00 Tanssistudio Dance Art Mini Pro: Neuroosi, Hyvinkää 
11.10 Taidetehtaan Tanssikoulu Break koreo: Break on the Oriental Express, Porvoo 
11.20 Nykytanssi Jatko 5: She’s a Pirate, Lahti 
11.30 Hot Cakes, Rovaniemi 
11.40 Lapin Tanssiopisto: Hula hula, Rumbita & periodi, Rovaniemi 
11.50 Flamencon erityiskoulutusryhmä (EKR) 2: Ole Finlandia 100 años!, Lohja 
12.00 Kristallitytöt: I’m gonna knock you out, Kuhmo 
12.10 Nyky 5-6: 30 minutes before I go, Mikkeli 
12.20
12.30 Baletti- ja liikuntakoulu: Storm, Hanko 
12.40 Tanssin erikolaiset: Easy, Lahti 
12.50 Dance Action Kids: Siivouspäivän kapina, Pirkanmaa 
13.00 Tanssikoulu Tanssitiimi: Hoppu! Turku 
13.10 Baletti- ja liikuntakoulu: Hit the Dancefloor, Hanko 
13.20 Baletti- ja Liikuntakoulu: Gypsy Dance, Hanko 
13.30 Opetusteatteri Rikka, Vantaan tanssiopisto: Viiden askel, Vantaa 
13.40 DSF Juniorit: Japanilainen puutarha, Turku 
13.50 Tampereen Balettiopisto Birgitta Kiviniemi-Cheremeteff: Heijastus, Tampere 
14.00 Hot Cakes, Rovaniemi 
14.10 Trilli, nuorisoseura Katrilli: Tanssia tahtoisin, Helsinki 
14.20 Lapin Tanssiopisto: Hula hula, Rumbita & periodi, Rovaniemi 
14.30 Starline Dance School: Pole Kids, Rovaniemi 
14.40 DCA Minit: Afrikkalaisittain, Espoo / Helsinki 
14.50 Hot Cakes, Rovaniemi 
15.00 Helsingin tanssiopiston showintensiiviryhmä Velosés: Not all who wonder are lost, Helsinki (säestysryhmä) 
15.10 Flamenco Artico, Rovaniemi 
15.20 Cat People Hip hop keskistaso: Pahisjengi ostarilla, Joensuu 
15.30 Elina Manikainen, Baletti 3: Charlie, Mikkeli 
15.40 Kronos, Sodankylän Tanssi ry: Puolimieli, Sodankylä 
15.50
16.00 Ballet Kaukametsä: Auroran variaatio baletista Prinsessa Ruusunen, Kajaani 
16.10 DanceNow Latindancers: Under the hanging tree, Kauniainen 
16.20 Baletti- ja Liikuntakoulu: Metsätontut, Hanko 
16.30 Ballet Kaukametsä: Dance of the Toy Trumpets baletista PÄHKINÄNSÄRKIJÄ, Kajaani 
16.40 Olivia Koskela, Musiikkiopisto Arkipelag: Odalisquen variaatio, Parainen 
16.50 Helsingin tanssiopiston klassisen baletin jatko 4: Deadline, Helsinki 
17.00 Lahti Kingz: Fabulous, Lahti 
17.10 Indian Step Crew: Technology, Kajaani 
17.20 Motoran Vinhakat, Nuorisoseura Motora ry: Alennusten syövereissä, Joensuu 
17.30 Jungle Baez: The Baez, Lahti 
17.40 Ultrat, Tamara Rasmussen Opisto: Oma juttu, Helsinki 
17.50 Flamenco Artico, Rovaniemi 
Tapahtumapaikka on esteetön.


SUNNUNTAI 28.5. 


Kaupungintalo, Kansalaistori 

Open stage -tanssiesityksiä 
10.00
10.10 Tampereen Balettiopisto Birgitta Kiviniemi-Cheremeteff: Incredible Man, Tampere 
10.20 3D Crew: Clown, Mikkeli 
10.30 CHTTeens: Bring the Family, Hollola 
10.40 Valmennusryhmä Helmet, Eurajoen Voimistelijat: Jazz-Proggis, Eurajoki 
10.50 Senja Miettinen, Musiikkiopisto Arkipelag: Variaatio Les Sylphides baletista, Parainen 
11.00 Jamikids, Tanssistudio Jami: Gaia 
11.10 Dance Action Street Kids: Street Life, Pirkanmaa 
11.20 Jamiset, Tanssistudio Jami: Erinomanlainen!, Imatra 
11.30 Jamigroup: Mind, Imatra 
11.40
11.50 Lappeenrannan Tanssiopisto FivestCrew: BlurBlur, Lappeenranta 
12.00 Nurmijärven Tanssiopisto: No Park(ing), Nurmijärvi 
Tapahtumapaikka on esteetön.