Lappi-osaston pohjoinen kokoelmaKirjaston pohjoinen erikoiskokoelma sijaitsee Lappi-osastolla Lapponica-salissa. Salissa toimii myös pohjoisen taiteen näyttelytila ja siellä järjestetään erilaisia tilaisuuksia, kuten kevään ja syksyn luentosarjat.
Lappi-osaston kokoelma sisältää Lappia, Pohjoiskalottia, Barentsin aluetta ja arktisia alueita käsittelevää aineistoa. Osastolla toimii Suomen saamelainen erikoiskirjasto ja Grönlanti-kirjallisuuden Suomen keskuskokoelma.
Pohjoinen erikoiskokoelma on alansa laajimpia Pohjoiskalotilla ja se sisältää myös paljon harvinaiskirjoja. Aineisto on haettavissa Lapin läänin kirjastojen ja museoiden yhteisestä Lapponica-tietopankista. Lappi-osaston kokoelma on lainattavissa. Lapin kirjoittajat voivat tarjota meille omakustanteitaan ja Lappi- ja saamelaisaiheisia tietokirjojaan.
|