Suunnittelualue sijaitsee nelostien, Jätkänkynttilän sillan ja Lainaanrannan kerrostalojen välisellä alueella. Ennen vuonna 2023 alkanutta kehitysprojektia alueella oli viheralueita, lasten leikkipuisto, koirapuisto, venesatama ja matonpesupaikka sekä katuja ja kävelyyn ja pyöräilyyn tarkoitettuja väyliä. Tavoitteena oli kehittää kaikkia näitä.
Lainaanrannan katu- ja puistosuunnitelmat hyväksyttiin joulukuussa 2023. Ne perustuvat aiemmin tehtyyn yleisuunnitelmaan. Katu- ja puistosuunnitelmien toteutus alkoi kesällä 2024.
Lainaanrannan venesatamaa on laajennettu ja sen yhteyteen on varattu tila tilapäiselle kahvilalle. Jalankulun ja pyöräilyn väyliä on parannettu, leikkipuisto uusittu ja leikkipuiston viereen on rakennettu kuntoilualue. Myös tulvasuojelu on huomioitu rakentamalla venesataman tuntumaan tulvamuuri.
Lähempänä Jätkänkynttilän siltaa olevalle alueelle tulee kesällä 2026 ulkogrillejä, nurmialueelle piknikpöytiä ja puistolepotuoleja sekä paikka esiintymiselle ja tilapäiselle taiteelle. Esiintymispaikan ympäristöön tulee nurmiterasseja, joilla voisi istua ja katsella esityksiä tai puistoon ja joelle avautuvaa maisemaa. Jätkänpatsaan ympärille tulee aukiomainen tila istutuksineen.