Asukastoiminnan avustukset ovat toiminta- ja kohdeavustuksia, joita voivat hakea rekisteröidyt asukas- ja kyläyhdistykset, joiden kotikunta on Rovaniemi. Yhdistys ei voi hakea avustuksia rekisteröitymisvuotena. Avustuspäätöksiin vaikuttavat myös hakijalle myönnetyt muut mahdolliset avustukset tai muualta saatu tuki.
Avustuksen saaneilta edellytetään, että tiedotuksessa, markkinoinnissa, toimintakertomuksessa tai muulla tavalla ilmoitetaan, että hakija on saanut Rovaniemen kaupungilta avustusta.
Hankintoja ei saa tehdä ennen myönteisen avustuspäätöksen saamista.
Jos hakemuksia tulee yli määrärahan, avustusten jaossa käytetään apuna hakijan itse merkitsemää hankkeiden tärkeysjärjestystä. Yksilöi isojen hankintojen kustannukset tarkasti ja selvitä hankintojen hintatasot. Avustusjaossa painottuvat uudet kohteet ja investoinnit sekä aiempien hankkeiden suunnitelman mukaiset toteutukset.
Kehittämistuki
Tukea myönnetään rekisteröidyille kyläyhdistyksille alla olevien toimintalinjojen mukaisesti:
Kyläalueet:
• Asukkaiden hyvinvointi ja terveys
• Lähipalvelut
• Digitaalinen osaaminen ja viestintä
• Elinympäristö: maisemanhoito, reitit, laavut jne.
• Kylätilat ja niiden käytön monipuolistaminen
• Kylien ja alueiden yhteishankkeet
• Rovaniemen kylästrategian 2025 mukaiset muut toimenpiteet.
Keskustan alueet (Saarenkylä ja Ylikylä kuuluvat keskustan alueeseen):
• Asukkaiden hyvinvointi ja terveys
• Asukkaiden osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksien edistäminen
• Elinympäristön kehittäminen: maiseman ja ympäristönhoitotyöt
• Kokoontumistilojen kehittäminen
• Alueiden yhteistyön ja yhteisöllisyyden lisääminen
• Koulutustoiminta
• Tiedotus ja markkinointi.
Kehittämismäärärahoilla suoritetut hankinnat ovat kyläyhdistysten yleisessä käytössä ja niitä ei vuokrata esimerkiksi yksittäisten henkilöiden käyttöön. Määrärahoista ei rahoiteta tavanomaisia tapahtumia ja palkintoja. Tarjoilu- ja polttoainekuluja hyväksytään ainoastaan erityisperusteisesti.
Hakija sitoutuu vastaamaan avustuksella hankittujen laitteiden, rakenteiden sekä varusteiden turvallisuudesta ja kunnossapidosta. Yhdistyksen on haettava itse hankkeen toimintaan liittyvät viranomaisluvat. Mikäli hanke ei toteudu, yhdistys palauttaa kehittämisavustuksen. Avustuksen maksamisen edellytyksenä on, että aiempien vuosien avustuksien selvitykset on hyväksytty.
Toiminta-avustus
Avustus on tarkoitettu rekisteröityjen asukas- ja kyläyhdistysten hallinnollisiin kuluihin, toimintatuesta ei tarvitse antaa selvitystä.