Kylien avustuksia voivat hakea rekisteröidyt rovaniemeläiset kyläyhdistykset säätiön toiminta-alueella.
Kehittämisavustukset
Voit hakea kehittämisavustusta alla olevien teemojen mukaisesti:
- Asukkaiden hyvinvointi ja terveys
- Lähipalvelut
- Digitaalinen osaaminen ja viestintä
- Elinympäristö: maisemanhoito, reitit, laavut jne.
- Kylätilat ja niiden käytön monipuolistaminen
- Kylien ja alueiden yhteishankkeet
- Kylien varautuminen
Hankintoja voi tehdä hakemuksen jättämisen jälkeen omalla vastuulla ennen avustuspäätöksen saamista. Kehittämismäärärahoilla suoritetut hankinnat tulee olla yhdistyksen yleisessä käytössä. Avustuksilla ei rahoiteta tavanomaisia tapahtumia ja palkintoja.
Tarjoilu- ja polttoainekuluja hyväksytään vain erityisperusteisesti.
Hakija sitoutuu vastaamaan avustuksella hankittujen laitteiden, rakenteiden varusteiden vakuuttamisesta, turvallisuudesta ja kunnossapidosta. Yhdistyksen on itse haettava hankkeen toteuttamiseen tarvittavat viranomaisluvat. Jos hankinta tai investointi ei toteudu, yhdistys palauttaa kehittämisavustuksen. Avustuksen maksamisen edellytyksenä on, että aiempien vuosien avustusten selvitykset on hyväksytty.
Vesistöjenhoitoavustus
Vesistöjenhoidon tavoitteena on yleishyödyllinen, vesien tilan parantaminen ja/tai vesien virkistyskäytön edistäminen. Tuen enimmäismäärä on 2000 euroa yhdistystä kohden, vesistöjen hoitotoimenpiteisiin on varattu 20 000 euroa vuodelle 2025.
Hoitokalastus / hoitotoimenpide pitää suorittaa 2-3 vuotena peräkkäin, avustusta on haettava erikseen jokaiselle vuodelle.
Avustuksen kohteena olevat toimenpiteet:
- Kohteen kalarakenteen selvittäminen
- Hoitokalastustoimenpiteet
- Vesikasvillisuuden niitto
- Hoitokalastuksen toteuttamisessa hankittavien pyydysten (rysät, katiskat) on oltava sellaisia, että niistä voidaan vapauttaa elävänä kalastuslain mukaan alamittaiset kalat sekä petokalat.
Avustuksia voidaan myöntää yhteiskäyttöiseen kalustoon:
- rysät
- nuotat
- niittokalusto (sis. vene, moottori ja traileri).
Tukea ei myönnetä verkkojen, veneiden, perämoottoreiden yms. pienhankintoihin eikä poikaskalojen hankintaan.