On aika palkita viime vuoden kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalkintojen saajat. Ehdotukset palkittavista pyydetään toimittamaan sähköisesti 24.1.-14.2.2025 klo 15 mennessä.
Rovaniemen kaupungin hyvinvointilautakunta pyytää perusteltuja ehdotuksia kaupungin kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalkintojen saajiksi. Lautakunta päättää palkittavat helmikuun kokouksessaan. Palkinnot jaetaan 1.4.2025 klo 13 Monitoritalo Mondella.
Äänestyslinkit
Kulttuuri: Äänestä tästä kulttuuripalkinnon ja kulttuuriteko palkinnon saajia
https://forms.office.com/e/VGNNphb1f7
Liikunta: Äänestä tästä liikuntapalkintojen saajia
https://forms.office.com/e/MGHRq7NSYV
Nuoriso: Äänestä tästä nuorisotekopalkinnon saajaa
https://forms.office.com/e/GXii5MR0bT
Kulttuuripalkinto ja kulttuuritekopalkinnot
Kulttuuripalkinto myönnetään erityisestä kulttuurisaavutuksesta tai pitkäaikaisesta työstä Rovaniemen kulttuurin hyväksi. Palkinto voidaan myöntää joko yksityiselle henkilölle tai ryhmälle, jota ei aiemmin ole palkittu Rovaniemen kulttuuripalkinnolla.
Kulttuuritekopalkintojen saannin perusteena on erityinen ponnistus kulttuurin alueella kuluneen vuoden aikana. Kulttuuripalkinnon saaja palkitaan rahapalkinnolla.
Palkinnon voi saada vuoden aikana tehdystä tai esiin nousseesta kulttuuriteosta (esimerkiksi tapahtuma, tuote, organisaatio tai henkilö), joka on kehittänyt ja rikastuttanut kaupungin kulttuurielämää. Kulttuuritekopalkinto voidaan myöntää joko yksityiselle henkilölle tai ryhmälle, jota ei aiemmin ole palkittu Rovaniemen kulttuuritekopalkinnolla. Kulttuuritekopalkinnon saajat palkitaan rahapalkinnoilla.
Ehdotuksia jättäneiden kesken arvotaan museokortti.
Liikunta
Vuoden liikuntateko tai –tapahtuma
1. Teko tai tapahtuma, joka on edistänyt liikuntamuodon tai -ryhmän toimintaa.
2. Teko tai tapahtuma on toteutettu Rovaniemellä.
3. Yksittäisen henkilön suorittama merkittävä teko liikunnan edistämiseksi.
4. Vuoden liikuntateoksi tai -tapahtumaksi voidaan valita sama teko tai tapahtuma vain kerran.
5. Liikunta- ja urheiluseurat sekä kuntalaiset tekevät esitykset vuoden liikuntateosta ja -tapahtumasta. Hyvinvointilautakunta tekee valinnan saamiensa esitysten pohjalta.
6. Valituksi tullut palkitaan muistolahjalla.
Vuoden seuratoimitsija
1. Henkilö, joka merkittävästi vaikuttaa pyyteettömällä työllä rovaniemeläisessä urheiluseurassa tai liikuntayhdistyksessä.
2. Liikunta- ja urheiluseurat tekevät esitykset vuoden seuratoimitsijaksi valittavasta henkilöstä. Hyvinvointilautakunta tekee valinnan saamiensa esitysten pohjalta.
3. Vuoden seuratoimitsijanimityksen voi saada sama henkilö vain kerran.
4. Vuoden seuratoimitsija palkitaan muistolahjalla.
Vuoden urheilija
1. Urheilijan tai urheiluseuran on oltava kirjoilla Rovaniemen kaupungissa ennen urheilusaavutustaan.
2. Valintaan oikeutettava tulos on saavutettava virallisissa olympia-, EM-, MM-, SM -kisoissa tai maailmancupin kokonais- tai osakilpailussa.
3. Lapin Urheilutoimittajakerho ry, liikunta- ja urheiluseurat sekä hyvinvointilautakunnan jäsenet tekevät esitykset vuoden urheilijaksi. Hyvinvointilautakunta valitsee vuoden rovaniemeläisen urheilijan.
4. Vuoden urheilija palkitaan rahapalkinnolla.
Menestyneiden urheilijoiden huomioiminen
1. Urheilijan on oltava kirjoilla Rovaniemen kaupungissa jo ennen urheilusaavutustaan.
2. Palkintoon oikeutettava tulos on saavutettava virallisissa olympia-, MM-, EM-kisoissa tai maailman cupin kokonaiskilpailussa.
3. Arvokisamenestyksestä palkitaan muistolahjalla.
Ehdotuksia jättäneiden kesken arvotaan museokortti.
Nuoriso
Vuonna 2012 nuorisolautakunta perusti vuoden nuorisotekopalkinnon. Yksi palkinnon perustamiseen johtavista syistä oli nuorisotyön ja toimijoiden näkyvyyden lisääminen Rovaniemellä. Vuoden nuorisoteon valinnan/nimeämisen perusteina ovat seuraavat kriteerit:
1. Teko, joka on edistänyt nuorisotyötä Rovaniemellä.
2. Yksittäisen henkilön, ryhmän tai järjestön tekemä työ nuorten hyväksi.
3. Valitun teon/henkilön voi valita vain yhden kerran.
4. Esityksiä voivat tehdä nuorisotyön kentällä toimivat tahot, hyvinvointilautakunnan jäsenet, nuoret sekä muut nuorisotyöstä kiinnostuneet kuntalaiset.
5 Palkintona rahapalkinto.
Ehdotuksia jättäneiden kesken arvotaan museokortti.