Kaikki uutiset

Juomavesi on keitettävä Häkinvaaran alueella: Iisakinperäntie, Iisakinperänpolku, Iisakinperänkuja, Koivumäentie, Kotilehto, Valajaskoskentie 121 sekä Valajaisen uittotie

Julkaistu 8.9.2026 8:30

7.9.2026 aiheutuneen putkirikon vuoksi asetetaan juomaveden keittokehotus alueella varotoimenpiteenä.

Kaikki juomavesi ja ruuanlaittoon käytettävä vesi on keitettävä 5–10 minuuttia Häkinvaaran alueella: Iisakinperäntie, Iisakinperänpolku, Iisakinperänkuja, Koivumäentie, Kotilehto, Valajaskoskentie 121 sekä Valajaisen uittotie.

Pesuvetenä vettä voi käyttää normaalisti. Veden keittokehotus on voimassa toistaiseksi.

Verkostosta otetaan vesinäytteitä 8.9.2026. Näytteiden tulokset saadaan keskiviikkona 9.9.2026.

Keittokehotuksesta ja jatkotoimenpiteistä tiedotetaan seuraavan kerran viimeistään 9.9.2026 klo 15 mennessä Neven verkkosivuilla.

Keittokehotuksen alkamisesta ja päättymisestä tiedotetaan asiakkaita erikseen paperisella tiedotteella.

Lisätietoa keittokehotuksesta ja vastauksia esille nousseisiin kysymyksiin löytyy Neven verkkosivuilta. 

Katso kaikki uutiset