Kaikki uutiset

Kaupungin järjestämä kesälomatoiminta kootaan tapahtumakalenteriin – ilmoittautuminen alkaa 6.5.

Julkaistu 21.4.2026 8:05

Koululaisten kesälomaa vietetään 1.6.–11.8.

106_1_rantariemua_3.jpg
Rovaniemen kaupunki järjestää lapsille ja nuorille kesälomatekemistä tänäkin vuonna. Kesälomatekemiset kootaan kaupungin tapahtumakalenteriin osoitteeseen tapahtumat.rovaniemi.fi/kesa keskiviikosta 6.5. alkaen. 

Luvassa on muun muassa 3–6-luokkalaisten yöleiri 2.–4.6., liikunnallisia päiväleirejä 8.–11.6. ja 15.–18.6. sekä ohjattua ryhmätoimintaa ja tapahtumia. Leirien osallistujamäärä on rajoitettu. Liikennepuisto on avoinna 1.6. alkaen, ja siellä järjestetään toimintaa ja tapahtumia koko kesän ajan.  

Tarkemmat tiedot kaupungin järjestämästä kesätoiminnasta julkaistaan tapahtumakalenterissa ja ensimmäiset ilmoittautumiset alkavat 6.5. Tarjonta täydentyy sitä mukaa kun yksityiskohtia saadaan lyötyä lukkoon.  

Tapahtumakalenteriin tulee myös muiden kuin kaupungin järjestämää kesälomaohjelmaa. Kaupunki toivoo, että toimijat lisäävät omat kesätoimintonsa tapahtumakalenteriin.   

Koululaisten kesälomaa vietetään 1.6.–11.8. 
Katso kaikki uutiset