Kaikki uutiset

Kaupunginhallitus käsittelee kaupunginjohtajan viran avaamista haettavaksi

Julkaistu 19.8.2025 16:47

Rovaniemen kaupunginjohtajan tehtävä on määräaikainen ja päättyy 31.8.2026. Kaupunginhallitukselle esitetään, että tehtävä täytettäisiin toistaiseksi voimassa olevana.

Jätkänkynttilä_syksy 2024_Aki Mikkola.jpg
Kuva: Aki Mikkola / Rovaniemen kaupunki

Rovaniemen kaupunginhallitus kokoontuu maanantaina 25.8.2025.

Kaupunginhallitus käsittelee muun muassa Rovaniemen kaupunginjohtajan tehtävän avaamista haettavaksi. Kaupunginjohtajan tehtävä on määräaikainen ja päättyy 31.8.2026.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Susanna Viitala (kesk.) esittää, että kaupunginhallitus esittäisi valtuustolle seuraavaa:

  • kaupunginjohtajan virka täytettäisiin toistaiseksi voimassa olevana.
  • valtuusto vahvistaisi kaupunginjohtajan kelpoisuusvaatimuksiksi virkaan soveltuvan ylemmän korkeakoulututkinnon ja johtamiskokemuksen kunnasta tai kuntayhtymästä.

Kaupunginhallituksesta asia etenee seuraavaan valtuuston kokoukseen 15.9.2025.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja esittää, että haku olisi avoinna 22.9.–20.10.2025. Haastatteluryhmään kuuluisivat puheenjohtajan lisäksi edustajat kustakin hallitusryhmästä ja kustakin valtuustoryhmästä. Kaupunginjohtajan valitsee valtuusto.

Ympäristölautakunnan jäsenten valintaan liittyvä kunnallisvalitus

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on pyytänyt Rovaniemen kaupungilta lausuntoa valituksesta, joka koskee kaupunginvaltuuston tekemää päätöstä ympäristölautakunnan jäsenten ja varajäsenten valinnasta (9.6.2025).

Valituksessa kyseenalaistetaan joidenkin valittujen jäsenten vaalikelpoisuus. Kaupunki on pyytänyt valituksessa nimetyiltä henkilöiltä lausumat heidän vaalikelpoisuudestaan.

Kaupunginhallitukselle esitetään, että se toimittaa lausumat hallinto-oikeudelle ja jättää asian hallinto-oikeuden ratkaistavaksi.


Kaupunginhallituksen esityslista on julkaistu verkkosivuillamme (linkki alla). 

Katso kaikki uutiset