Vuorista esitetään palkittavaksi, koska rovaniemeläisen urheilijan menestyminen tuo paljon myönteistä näkyvyyttä myös Rovaniemen kaupungille.
Rovaniemen kaupunginhallitus kokoontuu seuraavan kerran maanantaina 17.3. Käsittelyssä on muun muassa kaupungin tilinpäätös, joka kertoo kunnan talouden tilan vuoden 2024 lopussa. Tilinpäätöstä koskeva erillinen tiedote löytyy kaupungin verkkosivuilta: Rovaniemen kaupungin vuosi oli taloudessa ennakoitua parempi
Lisäksi kaupunginhallitus käsittelee muun muassa seuraavia asioita.
Kaupunki- ja matkailustrategiat
Kaupunginhallitukselle esitetään, että se käynnistäisi kaupunki- ja matkailustrategioiden valmistelun. Tarkoituksena on, että strategiat tulisivat päätöksentekoon vuoden 2025 lopulla. Matkailustrategian on tarkoitus olla alisteinen varsinaiselle kaupunkistrategialle.
Nykyinen Rovaniemen kaupunkistrategia on vuodelta 2022. Kaupungilla ei entuudestaan ole matkailustrategiaa.
Hiihtäjä Lauri Vuorisen palkitseminen
Kaupunginhallitukselle esitetään, että se myöntäisi hiihtäjä Lauri Vuoriselle 12 500 euron rahapalkinnon ja kunniakirjan.
Rovaniemeläinen Vuorinen ylsi äsken pidetyissä hiihdon MM-kisoissa vapaan hiihtotavan sprintissä pronssille ja parisprintissä hopealle.
Vuorista esitetään palkittavaksi, koska rovaniemeläisen urheilijan menestyminen tuo huomattavan paljon myönteistä näkyvyyttä myös Rovaniemen kaupungille.
Kaikki kaupunginhallituksen kokouksessa käsiteltävät asiat näkyvät kokouksen esityslistalta (linkki alla).