Rovaniemen kaupunki, oppilaitokset, opiskelijajärjestöt ja asuntotoimijat edistävät yhdessä opiskelijoiden asumismahdollisuuksia Rovaniemellä. Yhteisenä tavoitteena on löytää ratkaisuja vaikeaan asuntotilanteeseen.
Rovaniemen kaupunki, Lapin yliopisto ja ammattikorkeakoulu, Lapin yliopiston ylioppilaskunta (LYY), Lapin ammattikorkeakoulun opiskelijakunta ROTKO sekä opiskelija-asumista Rovaniemellä tarjoava Domus Arctica -säätiö DAS ja KAS asunnot ovat kokoontuneet syksyn aikana etsimään ratkaisuja opiskelija-asuntotilanteeseen Rovaniemellä.
Opiskelijoiden vaikea asuntotilanne on valtakunnallinen ilmiö. Tilanne on kuitenkin erityisen haastava Rovaniemellä. DASin tilastojen mukaan aloittavien opiskelijoiden asuntohakemusmäärä kasvoi vuodessa 70 prosenttia.
Lapin yliopiston rehtori Antti Syväjärvi ja Lapin ammattikorkeakoulun rehtori Riitta Rissanen ovat huolissaan opiskelijoiden asuntotilanteesta Rovaniemellä.
– Pyrimme ratkomaan yhdessä, miten saamme pitkällä ja lyhyellä aikavälillä varmistettua, että opiskelijamme eivät jätä asuntopulan takia opiskelupaikkaa vastaanottamatta tai hae laisinkaan opiskelemaan korkeakouluihimme, Rissanen kertoo.
Rovaniemi on yliopisto- ja korkeakoulukaupunki, jossa opiskelijoiden määrä suhteessa kaupungin asukaslukuun on merkittävä, muistuttaa yliopiston rehtori Antti Syväjärvi.
– Paikkakunnalle tuleva yliopisto-opiskelija on tyypillisesti nuori ulkopaikkakuntalainen, joka tarvitsee asuntoa. Asuminen, harrastaminen ja opiskelu kampuskaupungissa ovat aivan keskeinen osa opiskelijakokemusta. Siksi opiskelija-asunnon löytyminen on erityisen tärkeää kaupungin veto- ja pitovoiman kannalta, Syväjärvi sanoo.
Rovaniemeläisiä kannustetaan vuokraamaan kakkosasuntoja opiskelijoille
Antti Syväjärvi ja Riitta Rissanen ehdottavat, että rovaniemeläiset voisivat vuokrata tyhjillä olevia kiinteistöjään tai huoneitaan opiskelijoille.
– Myös kansainvälisille tutkinto-opiskelijoille tulisi löytyä asunto, jotta he pystyvät aloittamaan opinnot ja pääsevät aloittamaan hyvän elämän ja kotoutumisen, rehtori Riitta Rissanen sanoo.
Tarvetta on sekä väliaikaisille että pitkäaikaisille asunnoille, jotka olisivat kohtuuhintaisia.
– Esimerkiksi monimuoto-opiskelijat saattavat tarvita asuntoa vain tiettyinä viikkoina tai lähipäivinä, kun he tulevat kampuksella järjestettäviin opintoihin, Rissanen kertoo.
Vapaista asunnoista voi tehdä ilmoituksen Lapin yliopiston ylioppilaskunnan LYYn asuntofoorumiin. Palvelu on jo ennestään tuttu sekä yliopiston että Lapin AMK:in opiskelijoille. Palveluun voi tehdä ilmoituksen verkossa.
LYYn puheenjohtaja Mariel Tähtivaara muistuttaa, että monella opiskelijalla on asunto, jonka määräaikainen sopimus päättyy lokakuun lopussa.
Vaikka akuutein tarve on LYYn ja DASin tietojen mukaan vähentynyt, moni opiskelija voi jäädä ilman asuntoa sopimusten päätyttyä.
– Marraskuun alusta alkaen tilanne kiristyy, kun lisätarve asunnoille nousee. Apu tulisi hyvään vaiheeseen, Tähtivaara kiteyttää.
Opiskelijoille suunnattu asuntofoorumi löytyy osoitteessa lyy.fi/vapaat-asunnot. Lomakkeen täyttämällä voi lisätä oman ilmoituksen suoraan sivulle ja tarjota sitä kautta asuntoa opiskelijalle. Ilmoituksen kuvaukseen suositellaan lisäämään pyyntö, että vuokraaja etsii ensisijaisesti opiskelijoita vuokralaiseksi.
LYY tarjoaa alustan ilmoitusten välittämiseen. Varsinainen vuokrasopimus solmitaan asunnon tarjoajan ja vuokralaisen kesken.
Kaupunki valmistelee opiskelija-asuntojen kaavoittamista
Rovaniemen kaupungilla on valmistelussa kaavahankkeita, jotka toteutuessaan edistävät opiskelija-asumista tulevina vuosina. Useampi asemakaavamuutos on tulossa toimielinten käsittelyyn lokakuun aikana.
Rantavitikan alueella osoitteessa Ylikorvantie 28 sijaitseva DASin entinen toimistotontti halutaan kaavoittaa opiskelija-asumiseen. DASin tavoitteena on rakentaa tontille 110 asuntoa. Kaupunki ja DAS ovat valmistelleet kaavoituksen käynnistämissopimusta, jota teknisen lautakunnan on määrä käsitellä kokouksessaan lokakuun lopussa.
Kaupunki on kesällä 2025 myös laittanut vireille asemakaavamuutoksen, joka mahdollistaisi opiskelija-asuntojen rakentamisen yliopistoa vastapäätä sijaitsevalle tontille osoitteessa Yliopistonkatu 23.
Alustavana tavoitteena on, että nämä kaavamuutokset etenisivät valtuuston hyväksyttäväksi syksyllä 2026.
Lisäksi valmistelussa on asemakaavamuutos Palkisentiellä. KAS asuntojen tavoitteena on rakentaa kahden tontin alueelle ARA-tuettu kerrostalo, joka tarjoaisi kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja. Kaava on niin ikään tulossa tekniseen lautakuntaan lokakuussa.
Kaikista asemakaavamuutoksista päättää lopulta kaupunginvaltuusto.
Selvityksessä on myös muita vuokra- ja opiskelija-asumiseen soveltuvia kohteita. Kaupunki tiedottaa näistä, kun selvitykset etenevät.
Kaupunki valmistelee lahjoitusta DASille uusien opiskelija-asuntojen rakentamiseen – päätöksentekoon loka-marraskuussa
Rovaniemen kaupunki valmistelee parhaillaan päätöksentekoon kolmen miljoonan euron suuruisen lahjoituksen antamista Domus Arctica -säätiölle.
– Lapin opiskelijakaupungille on keskeistä, että Rovaniemellä on riittävästi asuntoja tarjolla. Lahjoituksella kaupunki voisi vahvistaa DASin mahdollisuuksia toteuttaa uusia rakennushankkeita ja edistää opiskelija-asuntojen rakentamista mahdollisimman nopealla aikataululla, sanoo Rovaniemen kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio.
Säätiön arvion mukaan Rovaniemelle tarvitaan tulevina vuosina useita satoja uusia opiskelija-asuntoja. Valtion asuntotuotannon rahoitukseen kohdistuneet leikkaukset ovat vaikuttaneet opiskelija-asuntosäätiöiden toimintaedellytyksiin valtakunnallisesti. Samanaikaisesti Rovaniemellä opiskelija-asuntojen kysyntä on kasvanut nopeasti.
Lahjoitusta käsittelee ensin Rovaniemen kaupunginhallitus lokakuun lopussa 2025. Lopullisen päätöksen lahjoituksen antamisesta tekee kaupunginvaltuusto marraskuussa 2025.