Monipuolinen ohjelma juhlisti Aallon perintöä, arkkitehtuuria ja henkeä elämyksellisellä, yllätyksellisellä ja yhteisöllisellä tavalla.
Syys-lokakuun vaihteessa Rovaniemellä järjestetty Alvar Aalto -viikko kokosi yli 10 000 kävijää yli 80 tapahtumaan. Ohjelmistoon kuului musiikkia, teatteria, valotaidetta, työpajoja, opastettuja kierroksia, seminaari, luentoja ja näyttelyitä. Myös lapsille oli tarjolla laaja kattaus ohjelmaa.
Tapahtumaviikko toi Aalto-kohteet esille aivan uudessa valossa. Lappia-talossa joogattiin livemusiikin säestyksellä ja kirjaston lukusalissa nautittiin musiikista maagisesti valaistuissa monttukonserteissa.
Aurora Borealis -reliefin paluu ja Aaltoilmiö-valotaidetapahtuma ihastuttivat
Yksi viikon sykähdyttävimmistä hetkistä oli komean Aurora Borealis -reliefin paluu kävelykadulle.
"Koimme rovaniemeläisten ja vierailijoiden kanssa hienon yhteisöllisen hetken, kun kokoonnuimme seuraamaan jännittävää paljastustilaisuutta. Nyt kun teos on palannut paikalleen, ymmärtää taas, miten suuri merkitys taiteella on paikan tunnistettavuudelle ja yhteiselle identiteetille. Se kiteyttää monien rovaniemeläisten muistoja", sanoo kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio.
Viikon kohokohtiin kuului myös Aaltoilmiö-tapahtumakokonaisuus, joka herätti kolmena pimenevänä syysiltana Aalto-keskuksen rakennukset uudenlaiseen eloon valon ja äänen keinoin.
Juttu jatkuu kuvien jälkeen.

Yleisö kokoontui kävelykadulle seuraamaan Aurora Borealis -reliefin julkistusta. Kuva: Joonas Mattila / Rovaniemen kaupunki.

Aaltoilmiö-valo- ja mediataidetapahtumaan kuului monttukonsertteja kirjaston Aalto-salissa. Kuvassa Seitakuoron konsertti. Kuva: Joonas Mattila / Rovaniemen kaupunki.
Rovaniemen matkailuoppaat antoivat koko viikolle merkittävän panoksensa johdattelemalla Aallon jäljille lukuisten luentojen ja teemoitettujen Aalto-opastusten kautta.
Aalto-viikon päätti tapahtumaviikonloppu Alvar Aallon suunnittelemalla Korkalorinteellä eli Tapiolan asuinalueella, jossa yleisö pääsi viettämään naapuruston perinteistä syysjuhlaa sekä kurkistamaan Aalto-koteihin opastetuilla kierroksilla ja kotikonserteissa.
"Rovaniemen Alvar Aalto -viikon monipuolisessa ohjelmistossa ilahduttivat runsaslukuiset tilaisuudet, joissa syntyi myös hyvää keskustelua rakennetun ympäristön ajankohtaisista aiheista. On ollut ilo tehdä tiivistä yhteistyötä Rovaniemen kaupungin kanssa", kertoo Alvar Aalto -säätiön toimitusjohtaja Tommi Lindh.
"Uskon, että viikon tapahtumat ovat nostaneet esiin Aallon tuotantoa ja vahvistaneet sen merkitystä Rovaniemellä, jossa Aalto-keskuksen rakennukset ovat keskeisessä roolissa kaupunkikuvassa ja asukkaat voivat elää arkeaan Aallon suunnittelemissa kodeissa", Lindh jatkaa.
Rovaniemen Aalto-viikolle saapui vieraita ympäri Suomea etelää ja pohjoista myöten.
Myös Alvar Aalto -kaupunkien kaupunginjohtajia ja edustajia kokoontui vuosittaiseen tapaamiseen. Rovaniemi toimii vuoden 2025 ajan kansainvälisen Alvar Aalto -kaupunkien verkoston puheenjohtajana.
Juttu jatkuu kuvien jälkeen.

Paska Aalto -illassa avauduttiin Aallosta. Kuva: Joonas Mattila / Rovaniemen kaupunki.
Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan Aallonharjalla-näyttelyn avajaiset Lappia-talolla. Kuva: Joonas Mattila / Rovaniemen kaupunki.
Aalto-kaupunkien edustajat saivat nauttia paikallisesta kulttuuritarjonnasta illallisella kirjastossa. Kuva: Joonas Mattila / Rovaniemen kaupunki
Tuore teos kertoo Rovaniemen ja Alvar Aallon tarinan
Alvar Aalto -viikolla, Uusi Aalto -seminaarin yhteydessä julkistettiin Alvar Aalto Achitect -sarjan Rovaniemestä kertova teos. Se kokoaa yhteen Alvar Aallon työn keskeisiä vaiheita Rovaniemellä ja laajemmin Lapissa.
"Alvar Aallon ja Rovaniemen yhteinen tarina kertoo tulevaisuudenuskosta, joka alkoi sodassa lähes kokonaan tuhoutuneen kauppalan raunioilta. Se on juurtunut kulttuuriimme ja muokannut arkeamme ja ajatuksiamme. On ilo ja kunnia, että tarina on saatu kansien väliin", sanoo kaupunginjohtaja Vainio.
Teos on myynnissä Rovaniemellä Osviitassa, Korundissa ja Lappia-talon teatterikaupassa. Helsingissä teos on saatavilla Alvar Aallon kotitalon ja ateljeen museokaupoissa.
Alvar Aalto -juhlavuoden kunniaksi on tehty myös uusia Aalto-tuotteita: kangaskasseja, t-paitoja, juomapulloja ja luonnoslehtiöitä. Tuotteita on myynnissä Osviitassa ja pian Rovaniemen kaupungin verkkokaupassa.
Tiesitkö?
- Rovaniemi viettää Alvar Aalto -juhlavuotta teemalla Arktinen arkinen Aalto.
- Rovaniemen pääkirjasto ja Lappia-talo täyttävät vuonna 2025 pyöreitä vuosia: kirjasto 50 vuotta ja Lappia-talo 60 vuotta.
- Rovaniemi toimii kansainvälisen Alvar Aalto -kaupunkien verkoston puheenjohtajana vuonna 2025.
- Alvar Aalto -viikko järjestetään vuosittain verkoston puheenjohtajakaupungissa.
- Rovaniemi isännöi 1.10.2025 Alvar Aalto -kaupunkien kaupunginjohtajatapaamisen.
Tutustu Alvar Aaltoon Rovaniemellä (linkki alla).