Sivistyslautakunta käsitteli tilinpäätöksen ja tuomitsi kiusaamisen

Julkaistu 27.2.2025 8:42

Lautakunta korostaa, ettei se hyväksy kiusaamista missään ympäristössä, olipa kyseessä koulu tai vapaa-aika.

Rovainemen kaupungin sivistyslautakunta kokoontui keskiviikkona 26.2.2025 Vaaranlammen peruskoululla.

Vaaranlammen koulun rehtori Sami Oinas antoi lautakunnalle tilannekatsauksen Vaaranlammen monitoimitalon valmistumisesta. Lisäksi lautakunnalle kerrottiin, miten monitoimitalon henkilöstö on ansiokkaasti alkanut valmistautua monitoimitalon käyttöönottoon ja ryhmäytymään koko talon henkilöstön voimin. 

Sivistyslautakunnassa keskustelua herätti mediassa esillä ollut kiusaamistapaus. Lautakunta korostaa, ettei se hyväksy kiusaamista missään ympäristössä, olipa kyseessä koulu tai vapaa-aika. 

Lautakunnan mielestä on tärkeää, että kaikki osapuolet toimivat yhdessä kiusaamisen ehkäisemiseksi ja siihen puuttumiseksi.

Lautakunta käsitteli tilinpäätöksen 2024 ja sivistyslautakunnan alaisen toiminnan sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan selonteon 2024 sekä riskienhallintasuunnitelman 2025. 

Lautakunta antoi vastaukset seuraaviin valtuustoaloitteisiin:

  • Mobiililaitteiden käytön rajoittaminen oppitunneilla ja välitunneilla
  • Kyläkoulut ja niiden tulevaisuus
  • Säilytetään maksuton toinen aste Rovaniemellä
  • Saarenkoulun alueen liikenneturvallisuuden parantaminen
  • Liha- ja maitotuotteiden hankintojen puolittaminen vuoteen 2030 mennessä

Sivistyslautakunnan kokouksen pöytäkirja julkaistaan kaupungin verkkosivuilla (linkki alla). 

Katso kaikki uutiset