Taidemusein tilojen peruskorjaus on välttämätön, jotta tila täyttää jatkossakin näyttelytiloille asetetut vaatimukset.
Rovaniemen kaupungin sivistyslautakunta kokoontui torstaina 15.12.2022 vuoden viimeiseen kokoukseen.
Lautakunta hyväksyi kulttuuritalo Korundin alustavan remonttisuunnitelman. Käytännössä lautakunta antoi taidemuseon tilat omistavalle Rovaseudun Markkinakiinteistöt Oy:lle (Roma) luvan veloittaa remontista aiheutuvat kulut kaupungilta vuokrakustannuksissa vuodesta 2024 lähtien.
Rovaniemen kaupungin taidemuseo on toiminut nykyisissä tiloissaan kulttuuritalo Korundissa 36 vuotta. Tilojen peruskorjaus on tarkoitus aloittaa vuonna 2023. Peruskorjaus on välttämätön, jotta tila täyttää jatkossakin näyttelytiloille asetetut vaatimukset.
Vanhan puolen lisäksi korjataan museon aulatilaa sisäänkäynnin, asiakaspalvelupisteen ja kaupan osalta.
Rovaniemen kaupunki on tiloissa vuokralla. Peruskorjauksen toteuttaa Roma.
Uimaopettajan palkkaukselle hyväksyntä
Lautakunta päätti perustaa liikuntapalveluihin uimaopettajan vakanssin 1.1.2023 alkaen.
Uimaopettajan vakansseja on ollut tähän asti seitsemän, ja lisäksi 0,5 henkilötyövuotta on toteutettu määräaikaisilla työntekijöillä. Yhden uimaopettajan työpanos on hoidettu ilman vakanssia, mutta tarve on jatkuva, joten perustetta tehtävän määräaikaisuudelle ei ole.
Uimaopettaja toimii opettamisen lisäksi muassa uinninvalvojana ja vesijumppaohjaajana.
Sivistyslautakunnan kokouksen koko pöytäkirja julkaistaan kaupungin verkkosivuilla (linkki alla):