Vaaranlammen koulualueen rakennuksista yli puolet purettu – urakka etenee aikataulussa

Julkaistu 20.2.2023 13:39

Päätös uuden monitoimitalon toteuttajasta tehdään maalis-huhtikuun aikana.

Ilmakuva Vaaranlammen koulualueesta.
Kuvassa näkyvistä koulualueen rakennuksista yli puolet on purettu (tilanne 20.3.2023)..
Korkalovaarassa sijaitsevan Vaaranlammen koulualueen rakennusten purku on edennyt aikataulussa. Koulualueen rakennuksista noin 60 prosenttia on purettu. 

Koulun tilat on purettu lattioita lukuunottamatta. Liikuntasalin purku on vielä kesken. Neuvolan ja hammashoitolan tiloista on purettu noin puolet. Päivähoidon tilojen purkua ei ole vielä aloitettu. 

Purku-urakan on määrä valmistua huhtikuussa.


Uuden monitoimitalon toteuttaja valitaan keväällä


Päätös uuden monitoimitalon toteuttajasta tehdään maalis-huhtikuun aikana. Rakennushankkeen toteuttajan valitsee kaupungin tilajaosto. 

Urakkaan kuuluu monitoimitalon suunnittelu ja rakentaminen, pysäköinti- ja piha-alueet ja urheilukenttä.

Vaaralammen kouluhanketta koskevat uutiset löytyvät kootusti kaupungin verkkosivuilta osoitteesta rovaniemi.fi/vaaranlampi

 

Jaa sivu